Manapság egyre többen választanak egyedi elemekkel díszített lézervágott térelválasztókat, kerítéseket és díszeket. Sokszor kapunk olyan felkérést, miszerint a minta mellett írjunk is bele valamit az adott lemezbe. Ilyenkor fontossá válik a betűtípusok megfelelő kiválasztása, hogy az a lézervágáshoz megfelelő legyen. Ezért összeállítottam egy rövid ismertetőt mire figyeljünk oda vagy milyen betűtípussal tervezzünk.
Tartalomjegyzék
Miért fontos a betűtípus megfelelő kiválasztása lézervágás során?
A lézervágás egy olyan folyamat, ahol a mintákat érdemes összekapcsolni, mivel a kieső részek adják meg a kontrasztot a termékeknél.
Amennyiben nincs bekötve a belső része úgy ezt a mintázatot kapjuk:
Viszont ha bekötjük a belső részeit, valamelyest torzul a betűtípus, de megoldható a lézervágása. Ebben az esetben így fognak kinézni a betűink:
Ezeknél a mintáknál a fehér rész az, amely fém lesz a végeredménykor.
Ugyan ez történik amikor valamilyen díszt szeretnénk tervezni.
Nem megfelelő minta:
Megfelelően összekapcsolt lézervágott minta:
Az első minta esetében a fekete pöttyök és a szív alak a termék közepéből ki fog esni, így egy ilyen díszt kapunk utána:
Milyen betűtípusokat érdemes lézervágáshoz használni?
Természetesen megoldható az egyedi bekötés, viszont időigényes és lézervágásban tapasztalt szakember segítségére lehet szükség. Mi is szívesen segítünk hasonló feladatok megoldásában. Amennyiben már alapból úgy tervezné a saját mintáját, hogy lézervágható font-ok, betűtípusokat alkalmaz, úgy már csak annyi a dolga, hogy küldje azt vágásra. Ezek a betűtípusok bekötéseket alapból tartalmaznak és legtöbbjük ingyenesen letölthető akár a Google saját betűtípus tárolójából.
Lézervágható betűtípusok listája
- Stencil font család – Különböző készítők
Kifinomult betűk, nem csak kieső részekben való bekötésekkel. Ennek előnye, hogy könnyebben megszokható a szemnek és kellemes ránézésre is. Van talpas és talp nélküli betűtípusa is. - Hemi Head – Typodermic Fonts Inc.
Dőlt betűtípus, indusztriális stílusban. Autók, motorok, gépek kedvelőinek kifejezetten ajánlott. - Wallpoet – Lars Berggren
Szögletes betűtípus, technikai futurisztikus környezetben mutat a legjobban. - Plaster – Sorkin Type
A lézerezhetőséget ennél a különleges betűtípusnál a telített közbelső részekkel oldották meg, ami különleges megjelenést kölcsönöz, viszont nehezebb olvashatóságot. Rövid szövegek esetében jobban ajánlott. - Emblema One – Riccardo De Franceschi
Egyik személyes kedvenc. Kiválóan alkalmazza a bekötéseket és nagyon jól olvasható. Ad a betűtípusnak egyfajta könnyedséget és talpas olvashatóságot is. Igazán kiegyensúlyozott font a lézervágáshoz. - LaserCutRegular – Ismeretlen szerző
Kis és nagybetűs változata is van, viszont az “O” betűjére érdemes figyelni, mivel az nincs bekötve. Ennek ellenére kiválóan alkalmazható betűk lézervágása során.
Tippek és összefoglaló a betűtípusok lézervágáshoz kiválasztásához:
Kerüljük a vékony betűtípusokat, vagy azokat ahol egy nagy területhez, mint az “O” betű belső részéhez csak egy bekötés, híd tartozik. A betűk közötti távolság se legyen túl kicsi, hacsak nem egybekötött kézírás szerű betűtípust nem alkalmazunk. Nagyobb betűméret alkalmazása is előnyös lehet az olvashatóság szempontjából. A kisebb betűket is képes a lézer kivágni, mivel mikro milliméter pontossággal tudja pozícionálni a lézersugár mozgását. Arra viszont oda kell figyelnünk, hogy ezek a lézervágott távolságok a kiválasztott fém anyag vastagságának felénél ne legyenek kisebbek. Ez annyit jelent, hogy egy általában használt 2 mm vastag alumínium lemez lézervágás során legalább 1 mm legyen a két egymás melletti vonal között.